Budżet trudny, ambitny i realny

W przyszłorocznym budżecie Zabrza dochody mają wynieść ponad 1,440 miliarda złotych. Jest to budżet realny choć trudny, bo obciążony bagażem ogromnego zadłużenia z poprzednich lat.

Przypomnijmy,  że Regionalna Izba Obrachunkowa wydała negatywną opinię o sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2023 rok, przygotowanym przez poprzednią prezydent Małgorzatę Mańkę-Szulik. Na kolejne kompromitacje i wpadki przed  RIO nie możemy już sobie pozwolić.  

Budżet po raz pierwszy od dawna został oparty na realnych przesłankach. Nie jest – jak bywało w poprzednich latach – medialny, wyborczy ani „kreatywny”, aby uśpić czujność RIO. Finansowy plan dla Zabrza przygotowano w taki sposób, aby stał się pierwszym krokiem do wyjścia ze spirali długów, w jakiej znalazło się miasto. Jest spora szansa na to, że wszystko co zaplanowano w budżecie, zostanie zrealizowane. Na inwestycje przeznaczono ponad 200 milionów złotych. Ich lista jest bardzo obszerna.  

Nie ma miejsca, aby  wymieniać wszystkie, ale warto się przyjrzeć w jakich kierunkach pójdą plany inwestycyjne w nadchodzącym roku.  Największą pozycję w wydatkach inwestycyjnych stanowią transport i łączność. W tej kategorii mieszczą się budowy i remonty dróg, ale szczególną uwagę warto zwrócić na gospodarcze przygotowanie okolic Szybu Franciszek. Dzięki zewnętrznym środkom, dawne tereny pokopalniane zostaną zaadaptowane pod przyszłe inwestycje biznesowe i gospodarcze. Powstaną drogi, chodniki, kanalizacja, sieć wodociągowa, oświetlenie, kanały teletechniczne i wiele innych elementów infrastruktury. Przebudowana zostanie ul. Bytomska, na której utworzone zostanie rondo, na skrzyżowaniu z ul. Szyb Wschodni, w rejonie pętli tramwajowej. Powstanie kolejna, zabrzańska strefa ekonomiczna.  

W budżecie nie zapomniano o inwestycjach mieszkaniowych. W tej kategorii królują wydatki na termomodernizacje i wykupy gruntów, a z ciekawszych projektów warto wymienić odrestaurowanie zabytkowego ratusza w Mikulczycach.  

Z kolei przedsięwzięciem, które poprawi jakość środowiska w mieście jest montaż instalacji fotowoltaicznej wraz z magazynem energii w Zabrzańskim Kompleksie Rekreacyjnym przy al. Wojciecha Korfantego 18. Zabrze realizuje też kilka programów chroniących klimat, w tym „Stop smog” i „Ciepłe mieszkanie”, które zapewniają finansowanie modernizacji źródeł ciepła. 

Najwięcej inwestycji zostanie zrealizowanych w kategorii oświata i wychowanie. To cały pakiet zadań remontowych i budowlanych, realizowanych, m.in. w szkołach podstawowych nr 5, 2, 15, 25, 7, ZSP nr 16 i 7, ZCKOiZ, a także w przedszkolach, liceach i technikach.