Pamiętacie kontrowersyjne instalacje, które w 2022 roku pojawiły się we wszystkich województwach? Chodzi o „ławki z biało-czerwoną flagą” zawierające 15-punktowy regulamin użytkowania. Dziwaczne konstrukcje już dawno zdemontowano, a „Dziennik Zachodni” opisał dokąd trafiły. Same ławki stanęły w przyszpitalnym parku w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Projekt kosztował 1,6 mln zł od razu budząc kontrowersje i raczej powszechną krytykę. Nie chodziło o sam przekaz, ale formę wykonania. W sierpniu 2022 r. w całym kraju stanęły narodowo-patriotyczne ławki w kształcie Polski. Było ich 16, po jednej na każde województwo. Każdej instalacji towarzyszył 15-punktowy regulamin użytkowania. Szczegółowo opisano, jak wejść, zejść i siedzieć, jakby ludzie nie wiedzieli jak korzystać z ławki parkowej. W naszym województwie ta – delikatnie mówiąc – dziwna konstrukcja trafiła do Parku Śląskiego. Jej montaż nie był prosty. Okazało się, że w Parku Śląskim nie ma tylu wolnych hektarów na tak ławkę-giganta. Specjalnie dla instalacji powstała więc brukowana zatoczka.
Akcja z ławkami w kształcie Polski trwała niecałe 100 dni. Później instalacje zdemontowano, a ich elementy zostały ponownie wykorzystane. Deski z podestu posłużyły do zbudowania tras turystycznych w parku krajobrazowym na Podhalu. Fragmenty konstrukcji stalowej, bloki betonowe oraz materiały drewnopochodne zostały przekazane gminie Baranów Sandomierski do wykorzystania przy realizacji inwestycji publicznych. Natomiast same ławki stanęły w przyszpitalnym parku w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Regulamin użytkowania ławki „Z Polską Flagą” wraz z instrukcją jej użytkowania stał się dokumentem kultowym, często przypominanym w kabaretowych skeczach i internetowych memach. Przypomnijmy go sobie:
- „Ławka” to instalacja przeznaczona do rekreacji i wypoczynku, składająca się z siedziska, stelażu w kształcie konturów Polski wraz z podestem zabezpieczonym łańcuchem.
- Osoby, które chcą skorzystać z ławki zobowiązane są do zapoznania się z niniejszym Regulaminem i jego przestrzegania.
- Ławka jest przeznaczona do użytku dorosłych oraz dzieci, przy czym korzystanie z ławki przez dzieci do lat 12 powinno odbywać się wyłącznie w obecności i pod opieką dorosłych.
- Na ławce mogą przebywać maksymalnie 3 osoby, przy czym łączne obciążenie nie może przekroczyć 225 kg.
- Wejście i zejście na ławkę dozwolone jest i powinno odbywać się tylko za pomocą schodów trzymając się poręczy. Schody umieszczone są z tyłu instalacji.
- Z ławki należy korzystać tylko w pozycji siedzącej, trzymając się poręczy stanowiących umocowanie ławki i opierając się o oparcie.
- Zabrania się: stawania na ławce
– Siadania na oparciu ławki
– Skakania na ławce
– Zeskakiwania z ławki
– Siadania i przebywania na uszkodzonej ławce
– Używania urządzeń nagłaśniających i innych wywołujących hałas
– Korzystania z otwartego ognia - Z instalacji należy korzystać zgodnie z jej przeznaczeniem.
- Na ławce i w jej bezpośredniej przestrzeni obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania napojów alkoholowych, środków psychotropowych i odurzających, palenia tytoniu, papierosów elektronicznych oraz używania otwartego ognia.
- Osoby oczekujące na skorzystanie z ławki powinny znajdować się poza obrębem całej instalacji w odległości 1,5 metra.
- Nie dozwolone jest wchodzenie i korzystanie z ławki z przedmiotami niebezpiecznymi mogącymi stanowić zagrożenie dla siebie i innych osób, a także z urządzeniami i środkami transportu (tj. rowery, hulajnogi, rolki, wózki itd.).
- Zabronione jest korzystanie i przebywanie na ławce ze zwierzętami.
- W przypadku nieprzestrzegania regulaminu i instrukcji użytkowania osoby korzystające z ławki, mogą zostać poproszone o bezwzględne zejście z ławki i opuszczenie instalacji.
- Administrator nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku nieprawidłowe korzystanie z ławki przez użytkowników.
- Wobec osób, które nie będą przestrzegały powyższych zasad albo które spowodowały szkody w instalacji mogą zostać wyciągnięte konsekwencje na gruncie obowiązujących przepisów prawa.
Foto: Ławka patriotyczna „Z Polską Flagą” w Parku Śląskim w Chorzowie – Gabriel Wilk/wikipedia