„Piątka” będzie jeszcze piękniejsza

Królewska szkoła, przy ulicy Królewskiej, z patronem Janem III Sobieskim, zasługuje na królewską siedzibą – taką, która będzie zachwycać swoim wyglądem.

I wkrótce będzie ją miała. Rozpoczął się remont 120-letniego budynku, przy ulicy Królewskiej 4. Powody do dumy z jego efektów powinni mieć wszyscy zabrzanie. W mieście przybędzie kolejny zabytek, który odzyska swoją oryginalną urodę.

Mamy powody do zadowolenia. 2025 rok zaczynamy dobrze, zgodnie z naszymi marzeniami. Prace, które właśnie ruszyły, przywrócą szkole dawny blask. Choć zaplanowano je na rok, nie będą kolidowały z uczniowskimi planami. Wszystkie będą prowadzone na zewnątrz. Nasze zadanie – gospodarzy tego miejsca – polega na zorganizowaniu bezpiecznego wejścia do budynku. Nie jest to trudne, ponieważ szkoła ma kilkoro drzwi, pozwalających na wygodny dostęp do pomieszczeń. W zakresie robót jest remont dachu oraz, co dla nas bardzo ważne, wykonanie izolacji fundamentów i budowa instalacji odprowadzającej deszczówkę. Piwnice, w których znajdują się kuchnia i stołówka, bywały zalewane, przynosząc szkole straty. W czasie remontu najwięcej nakładów zostanie poniesionych na odnowienie elewacji. Ściany zewnętrzne zostaną oczyszczone, ubytki uzupełnione, a stolarka okienna i drzwiowa odświeżona – mówi Alicja Korol, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5.

W kwietniu 2025 r. królewska „Piątka” będzie obchodziła jubileusz 120-lecia.

Mamy długą tradycję i wspaniałą, aktywną szkolną społeczność. To nasze atuty, które sprawiają, że tworzymy szkołę z duszą. Remont budynku jest dla nas najlepszym urodzinowym prezentem, tym cenniejszym, że sfinansowanym w dużej części z rządowych pieniędzy, o które wcale nie jest łatwo w przypadku zabytków, będących własnością komunalną – dodaje Alicja Korol.
Budynek szkoły zaprojektował E. Petzke. Gmach pozytywnie wyróżniał się na tle innych, przeznaczonych do celów dydaktycznych. Utrzymany został w stylu neogotyckim. Najpierw, pod jednym dachem funkcjonowały tu dwie katolickie szkoły: dla dziewcząt
i dla chłopców. Po II wojnie budynek nadal zajmowały dwie szkoły podstawowe: nr 5 dla chłopców i nr 6 dla dziewcząt.
1 września 1954 r. szkoła stała się koedukacyjna, a jej wszyscy uczniowie uczęszczali do podstawówki nr 5.